Cavapoo to hybryda powstała ze skrzyżowania dwóch ras – cavalier king charles spaniela i pudla (miniaturowego lub toy).  Historia hybrydy cavapoo sięga lat 50-tych, kiedy to w USA po raz pierwszy skrzyżowano te dwie rasy mając na celu stworzenie psa niedużego, o wysokiej inteligencji, przyjaznym usposobieniu, będącego idealnym towarzyszem rodziny. Dodatkowym zamiarem twórców było uzyskanie psa hipoalergicznego – nieliniejącego i nieuczulającego, idealnego dla alergików.

Cavapoo to urocze, wesołe i towarzyskie psy, pozbawione agresji. Są przy tym bardzo inteligentne, którą to cechę dziedziczą po pudlach, uznawanych za najmądrzejszą rasę. W efekcie bardzo szybko się uczą i są podatne na szkolenie, które sprawia im ogromną przyjemność. Łagodność wobec ludzi i innych zwierząt, dopełnia obrazu tej wspaniałej rasy.


Wielkość

Wielkość psa w dużej mierze zależy od tego czy wśród przodków znajduje się pudel toy czy miniatura. Stąd też waga dorosłego psa może wahać się od 3 do nawet 12 kg.


Włos

Również włos może się różnić u poszczególnych osobników, nawet w przypadku rodzeństwa – od mocno kręconego odziedziczonego po pudlu (nie jest to jednak typowa dla pudla sprężysta i wełnista sierść tylko zdecydowanie miękki i przyjemny w dotyku włos) do mniej kręconego, a bardziej falowanego. Kolor włosa jest charakterystyczny dla ras z jakich powstała hybryda – najbardziej popularne to red, apricort, blenheim, tricolor oraz black. Do rzadziej spotykanych kolorów należą:  sable, merle czy chocolate brown. Sierść cavapoo z założenia powinna mniej uczulać alergików, Cavapoo nie linieją bowiem tak jak inne psy. Niektóre mogą nie linieć w ogóle, co zawdzięczają genom odziedziczonym po pudlu, inne mogą gubić włos, lecz na pewno w dużo mniejszym stopniu niż inne rasy (nasze psy w zasadzie nie gubią włosa w ogóle, a wymianę włosa stwierdzamy jedynie przy ich wyczesywaniu). W tym zakresie ważny jest wybór generacji cavapoo – wszystkie generacje „b” czyli kolejne pokolenia cavapoo krzyżowane z pudlem, którego genów w kolejnych pokoleniach jest więcej, zapewniają zwiększenie prawdopodobieństwa, że sierść psa będzie mniej wypadała i będzie bardziej hypoalergiczna. Należy mieć jednak na uwadze, że czynnik alergizujący to nie zawsze tylko sierść (może to być również ślina lub mocz).


Wygląd

To co sprawia, iż cavapoo są wyjątkowe to ich „doodlowy” wygląd. Aby go zapewnić futro psa powinno być puszyste, a dopełnieniem wizerunku są długie wąsy i brwi.

Zdarzają się jednak cavapoo, które wyglądają nieco inaczej – nie mają puszystej sierści czy też charakterystycznych wąsów – dlaczego tak się dzieje, mimo ze rodzicami są psy tych samych rasy co u innych cavapoo? Odpowiedź tkwi w genach – nie każdy pudel zapewnia bowiem pewność dziedziczenia genów, które odpowiadają za pożądany dla doodli wygląd. Dlatego też między innymi wykonujemy badania genetyczne przyszłych rodziców, aby być pewnym, że ich profil genetyczny zapewnia odziedziczenie przez potomstwo kluczowych dla doodli cech.


Pielęgnacja

Z uwagi na fakt, że włosy cavapoo cały czas rosną konieczne są regularne wizyty u groomera. Przycięta sierść będzie zdecydowanie łatwiejsza w codziennej pielęgnacji. Trzeba również liczyć z tym, że cavapoo wymaga regularnego rozczesywania, aby nie dopuścić do powstania kołtunów. Przy dłuższej sierści zabieg należy przeprowadzać co dwa – trzy dni, przy krótszej, wystarczy raz w tygodniu.


Hodowle

Obecnie cavapoo są coraz bardziej popularne w całej Europie, jednak największym zainteresowaniem cieszą się w Wielkiej Brytanii, gdzie hodowle rozwijają się od wielu lat. W Polsce popularność cavapoo od kilku lat rośnie, jednakże hodowli zapewniających wymagane standardy doboru rodziców oraz rozwoju szczeniaków, niestety wciąż nie jest wiele. Rosnące zainteresowanie szczeniakami cavapoo wpływa na wzrost liczby osób, które kierując się chęcią zarobku, pozyskują szczeniaki od rodziców, którzy nie posiadają badań genetycznych, a w konsekwencji nie ma pewności, jakie geny i cechy może odziedziczyć potomstwo i czy nie będzie ono dotknięte chorobami.

Dlatego też, przed decyzją o nabyciu psa, konieczne jest zasięgnięcie rzetelnej opinii i wiedzy o hodowli, z której pochodzić będzie szczenię, gdyż w innym przypadku przyszłego właściciela spotkać może ogromne rozczarowanie zarówno z punktu widzenia wyglądu pupila, jak i potencjalnych kłopotów zdrowotnych, z którymi może się borykać.

Ponieważ cavapoo to wciąż młoda rasa bez wypracowanego jeszcze wzorca wyglądu to nie została jeszcze uznana za oficjalną rasę przez międzynarodową organizację FCI i polski Związek Kynologiczny ZKWP.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.